czwartek, 8 maja 2014

Nudy ....


Taka ciekawostkaPrawie 20 tys. Polaków nosi nazwisko Kot, a nikt nie nazywa się Pies - poinformowano podczas konferencji "Pies w kulturach świata" w Gorzowie Wlkp. Nazwisko Kot noszą w Polsce 19 902 osoby, ale nikt nie nazywa się Pies. Wpływ na to miała fatalna opinia o tym czworonogu, jaka panowała w średniowieczu 
Do XVIII wieku rzeczownik psota, pochodzący od słowa pies, oznaczał rozpustę. A na czoło w ujęciu historycznym wysuwał się zwrot: łgać jak pies. W staropolszczyźnie, jeśli ktoś kogoś oczernił, musiał wejść pod ławę i odszczekiwać - przypomniał prof. Walczak.Na podstawie literatury, prac z zakresu historii kultury, udowodnił on, że obraz kota był pozytywny - zaznaczyła prof. Witaszek-Samborska. Jak przekonywała, kot charakteryzowany jest w ludzkich opisach głównie poprzez zręczność, spryt, wdzięk, niezależność. Jedyna pozytywnie wartościowana cecha psa w języku to wierność, która często jednak przeradza się w służalczość.
Wśród nazwisk pochodzących od nazw zwierząt, popularne są: Zając, Lis, Wilk, Baran, a na pierwszym miejscu plasuje się Dudek. Nazwisko to nosi ponad 50 tysięcy Polaków.17 komentarzy:

 1. To sredniowieczne gupki! Na psach sie nie poznali, ciemnogrod jeden! :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda ? To oburzające - kocham psy i koty. Nawet mogę się nazywać Grażyna Pies - A co ?

   Usuń
  2. Anna Maria P. jak Pies - tez nienajgorzej, prawda? :)

   Usuń
 2. Kocham psy i nie umiem bez psa żyć.Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam wcale się nie przyznam,że mam własną teorię na temat zachowań kotów bo jak nic wszyscy by mi onego kota pogonili:)))A co do nazwiska to nikt nie będzie szargał psa po nazwisku i stąd nie ma jego odpowiednika:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam własną teorię - szczególnie na temat zachowania Cebuli :))))

   Usuń
 4. Dobrze, że nie żyję w średniowieczu, nie wyobrażam sobie dziś życia bez mojego psa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. no rzeczywiście kilka nazwisk Kot - znam ale Pies nie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No... ciekawe ilu ma nazwisko: Człowiek? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może nie całkiem na temat,ale własnie skończyłam czytać książkę "Zostań". Budująca historia o szczeniaku owczarka,który ratuje przed załamaniem pewną dziewczynę zakochaną bez wzajemności.
  Trochę naiwne,ale kto powiedział,że wszystko musi być smiertelnie powazne.W dodatku stanowi potwierdzenie,że pies jest dobry i na radosc i na smutek! Nazwiska Pies nie spotkałam. Znałam Psiniaka- nie był miły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo kocham moje koty , ale mojego psa Maćka chyba najbardziej - może dlatego że umie okazać miłość, jak się żle czuje to mnie po swojemu pociesza - koty tak nie potrafią :)

   Usuń
 8. Nikt nie nazywa się pies? Toż to skandal! Ja mogłabym mieć dwuczłonowe nazwisko Kot-Pies :D Albo w odwrotnej kolejności, darzę niebywałą miłością i jednych i drugich!

  I ostatnio poznałam super Yorka! Od razu przypomniało mi się o Twoim wpisie, który właśnie skomentowałam, że znam tylko te niezbyt zachęcające zachowaniem osobniki tej rasy :D

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń