piątek, 13 kwietnia 2012

13 wszystko zdarzyć się może ....... nawet szczęście

Piątek trzynastego. Macie pecha ?

Czy rzeczywiście ta data jest pechowa czy to tylko przesąd i siła sugestii? Zdarzyło Wam się kiedyś, że ten dzień obfitował w szereg nieszczęśliwych zdarzeń a następnego dnia wszystko wróciło do normy? Opowiedzcie! I zobaczcie jakie przesądy potrafi głosić mądrość ludowa.
Jak podaje Wikipedia data piątek trzynastego może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. Nie jest możliwe, aby w ciągu całego roku ani jeden piątek nie wypadł trzynastego dnia miesiąca. Okazuje się, że dzień ten stał się feralny w świadomości ludzi dopiero na początku XX wieku.


Ale nieuzasadniony lęk przed ta datą i tak zdaje się niczym w porównaniu z przesądami, które od wieków funkcjonują w świadomości społecznej. To, że ludzie plują na widok czarnego kota, szczypią się gdy po ulicy idzie zakonnica czy to, że sąsiad w nocy idzie zakopać w ogródku zbite lustro by uniknąć siedmiu lat nieszczęść już nikogo nie dziwi. Podobnie jak to, że w hotelach na całym świecie nie buduje się trzynastego piętra ani nie ma pokoju o tym numerze. Ale są też przesądy bardziej zaskakujące. W myśl ludowych mądrości przyszła mama nie powinna w trakcie ciąży odwiedzać fryzjera bo obcinanie włosów powoduje pomniejszanie mądrości i inteligencji dziecka. Nie powinna tez patrzeć na księżyc bo dziecko będzie łyse i brzydkie. Najwięcej jest chyba przesądów ślubnych. Jeden z nich mówi, że w noc poślubną ten z małżonków, który się pierwszy położy spać ten pierwszy umrze. Ciekawa jest też wiara w to, że będziemy szczęśliwi w związku małżeńskim, jeśli w dniu ślubu damy kotu do zjedzenia jakiś przysmak, podany we własnym bucie zamiast w miseczce...


10 komentarzy:

 1. Piątek trzynastego, święto panków :) Ja ma od rana super humor :D :D :D... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. WITAM CIĘ
  Cudnego piątkowego tego 13
  Mimo że u mnie pochmurno
  to Ja i tak życzę pięknego tego 13
  AGATA
  I wesołą nutkę zostawiam do popołudniowej kawusi"

  OdpowiedzUsuń
 3. dzień jak każdy inny nie ma co się nastawiać

  OdpowiedzUsuń
 4. nigdy nie nastawiam się na taki dzień:))Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam ,
  że kiedyś przed laty dostałam 2 z matematyki w liceum w piątek trzynastego.
  Nie pamiętam dlaczego, bo przecież zawsze z matmy byłam dobra, ale od tej pory uważam na 13 :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja o tym nie myślę - od wielu lat używam kalendarza z ktorego wyrywa się kartki - jak jest 13 u mnie już jest 14 - wtedy zapominam :))

   Usuń