piątek, 18 maja 2012

Koci Intelektualiści

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kocich miłośników literatury można spotkać w całej Polsce.
 
Niedawno Warszawą wstrząsnęła wiadomość o zaginięciu stałego rezydenta księgarni „Leksykon” na Nowym Świecie, kota o wdzięcznym imieniu Docent. Poszukiwania zakrojone na szeroką skalę nie przyniosły rezultatu. Na szczęście koci włóczęga, może nieco chudszy i nieco brudniejszy, postanowił sam wrócić. Jego opiekunowie i miłośnicy odetchnęli z ulgą.
Docent nie jest pierwszym kocim rezydentem w „Leksykonie”. Jego poprzedniczka Kicia mieszkała tam przez 15 lat. Wylegiwała się na witrynie księgarni, a nieliczni wybrańcy mogli dostąpić zaszczytu pogłaskania jej. Niestety, kiedy w księgarni przeprowadzano remont generalny, kotka zaginęła. I już nie wróciła.
Wielomiesięczny smutek pracowników i klientów księgarni po rozstaniu z Kicią, załagodził znaleziony na warszawskich działkach trzymiesięczny kociak. Na początku upodobał sobie zaplecze księgarni, gdzie miał swój koci raj. Po krótkim czasie Docent (nazwany tak w plebiscycie czytelników Gazeta.pl) wypuścił się na salę główną. Kot nie ma żadnych kompleksów i spacer po kolanach Borysa Akunina nie stanowi dla niego problemu. Docent wielbić daje się wszystkim, pogłaskać nielicznym. Ulubione miejsce jego drzemki to witryna, czasem przenosi się między półki.


We w Wrocławiu w „Antykwariacie Naukowym” przy ulicy Szewskiej interesu pilnuje kot Dante. Imię wybrał sobie sam, wybierając na miejsce odpoczynku „Boską Komedię”. Jego opiekunka przywiozła go ze Szklarskiej Poręby wraz z rodzeństwem. Siostry i bracia trafili pod dobrą opiekę, a Dante zadomowił się w antykwariacie na dobre. Jak mówi jego opiekunka: „Ludzie do niego zjeżdżają z całej Polski: z Gliwic, Łodzi, Gdańska. Mówią, że chcieli zobaczyć kota. Ten antykwariat działa od powojennych czasów i powinien być kultowym miejscem Wrocławia. A znam nawet takich mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, którzy o jego istnieniu dowiedzieli się, kiedy zamieszkał tu kot. Czasem widzę, że odwiedzający książek nie czytają. To niech sobie chociaż pogłaszczą kota. To do kota przychodzą, nie po książki”.

Dante ma żyłkę do interesu. Łasi się i daje się pogłaskać najczęściej tym, którzy książki kupują. Ma również wyczucie do ludzi. Tych, którzy za kotami nie przepadają, omija z daleka. Dla reszty jest uprzejmy. Podobnie jak Docent uwielbia wylegiwać się w witrynie, ale nie znosi pukania w szybę. Zirytowany zachowaniem przechodniów wystawił tabliczkę z napisem: „Tak jestem żywy, ale śpię…, proszę, nie pukajcie w szybę. Kot Dante”.

20 komentarzy:

 1. Dzień dobry „dziś”!
  Powiedz, co tym razem przyniesiesz znów mi?
  Jakie asy masz w rękawie?
  Jaką twarz mi dziś pokażesz?
  Odpowiedz” Dniu” - co szkodzi Ci …
  Witam i pozdrawiam milutko,
  życząc samych cudownych przeżyć…

  OdpowiedzUsuń
 2. To oczywista oczywistość, ze koty są nadzwyczaj inteligentne i cenia literaturę:) Moje futra też śpia bardzo często na półkach z książkami. Czarnulek Bonifacy uwielbia lit. sensacyjną:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Aha ja mam w moim biurze kotkę Julkę, schroniskową, śpi na wystawie w słoneczku i na pukanie nie reaguje, to sie nazywa kocie w doopie manie:)Ale taka tabliczkę, jak Dante pasowałoby wywiesić, mnie pukanie na maksa denerwuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - dobry i śmieszny pomyśł
   z tabliczką :))

   Usuń
 4. Chętnie spotkałabym kota w księgarni - na pewno często bym tam coś kupowała - niestety jak na razie mi się to nie udało :(

  OdpowiedzUsuń
 5. I słusznie, nawet koty powinny czytać książki i pracować przy sprzedaży :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. koty są po prostu super! :D :D :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Cats are very intelligent. We love library cats and bookstore cats, too. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes - cats are very clever and I like books - have a nice weekend :))

   Usuń
 8. We like sleeping on a good book, especially when our mom is trying to read it!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My cats often do that - a good weekend :))

   Usuń
 9. GORGEOUS photo!!!
  Must be a REALLY good book.
  ; ) Katie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I think so too - a good, sunny weekend

   Usuń