czwartek, 7 lutego 2013

Dzisiaj jemy ile wlezie
Tłusty czwartek. Im więcej pączków, tym więcej szczęścia 

 Dziś dzień dla prawdziwych łasuchów, czyli tłusty czwartek. Święto, znane także jako zapusty, wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej i obchodzone jest w ostatni czwartek przed wielkim postem.

W tłusty czwartek według tradycji dozwolone jest objadanie się. To symboliczny koniec karnawału i ostatnia okazja, żeby pofolgować łakomstwu przed 40-dniowym okresem wstrzemięźliwości poprzedzającym święta Wielkiej Nocy.

Jasna obwódka, lekkie jak piórko - pączek idealny

 

Tradycyjnym przysmakiem, który od wieków gości w tłusty czwartek na polskich stołach, są pączki. Robiono je pierwotnie z ciasta chlebowego, a nadziewano boczkiem, słoniną albo mięsem. Potem zamieniono je na chrust, faworki i pączki z ciasta drożdżowego, nadziewane w zależności od upodobania i regionu, np. na Podhalu koniecznie musi to być róża. Jedzenie pączków w tłusty czwartek ma symbolicznie zapewnić objadającemu się szczęście oraz zdrowie.

Zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek zadomowił się w Polsce w XVII wieku. Jak się okazuje, warunki, jakie powinien spełniać idealny pączek, nie zmieniły się co najmniej od czasów saskich. Jak pisał XVIII-wieczny znawca dobrej kuchni, historyk i ksiądz Jędrzej Kitowicz, "powinny mieć jasną obwódkę i być tak lekkie, że wiatr może je zdmuchnąć z talerza", zaś po naciśnięciu muszą wrócić do tego samego rozmiaru.Maciek,Cebula i Marcyś już zaczęli świętowanie.12 komentarzy:

 1. Życzę smacznego pączka na tłusty czwartek,ja nie mogę niestety nic jeść z tego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wyzdrowiejesz to sobie pojesz - życzę zdrowia :)

   Usuń
 2. Chyba wszyscy kochamy pączki hi hi :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę swoje koty poczęstować pączkami :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie - trochę im nie zaszkodzi :)

   Usuń
 4. Smacznego! Ja już dwa zjadłam:)
  buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 5. dziś tak bez wyrzutów sumienia :D:D

  SMACZNEGO!

  OdpowiedzUsuń
 6. Smacznego :)!... Ja zjadłam jednego... :/

  OdpowiedzUsuń