czwartek, 31 października 2013

Halloween


 Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.


Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek.
Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.


Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.
Kościół chrześcijański przeciwstawił się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele.


Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku.
31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.
W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy.


11 komentarzy:

 1. fajne zdjęcia :) ale najbardziej haloweenowe jak dlamnie jest to pierwsze z dynia z kotem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kostka albo psikus:D Super wpis i świetnie zdjęcia dałaś:))

  Pozdrowienia!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czarnego kota juz mam, wiec pozostaje mi zalozyc dzialalnosc gospodarcza z przepowiadaniem przyszlosci :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie - byłabyś fajną przepowiadarką :)

   Usuń
 4. Kosteczka dla Pieseczka :) Ale psikus chętnie zobaczę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. pierwsze zdjęcie jest najlepsze, nie łatwo jest zrobić taką dynię! pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń