czwartek, 6 marca 2014

.........

Piękno nie wymaga wyjaśnienia, co więcej, może wyjaśnić wiele rzeczy samo.Najpiękniejsze dzieło sztuki jest tym, co dociera do umysłu i serca, bez pomocy krytyków sztuki. 

 Aleksiej Antonow
Louis Anquetin , 1861 r

Pierwszy raz pojawił się w sztuce w 1870 roku.Kot ma wiele symboli, trudno zliczyć ile człowiek mu ich nadał.Piękne i niezależne zwierzę. 


Przypisano mu symbol grzechu,czarów, diabła, ciemności i śmierci (czarny kot),chytrości i niewierności, lenistwa, drapieżności, egoizmu,spryciarz i wiele innych złych przywar. 


Ale kotu też nadano symbole bardziej pozytywne jak; wdzięk, swoboda, duma, domatorstwo,czystość,staranność, macierzyństwo. 
Auguste Renoir, Śpiący kot , 1862 rKot również symbolizuje odporność fizyczną i długowieczność. Jest takie popularne przysłowie, że "Kot zawsze spada na cztery łapy", odnosi się to przysłowie często do ludzi.


W czasach starożytnego Egiptu uznano go jako święte zwierzę.Uznano go jako sprzymierzeńca człowieka w walce z gryzoniami , wężami, ale także zaczął być traktowany jak członek i ulubieniec rodziny.


Symbolizuje również księżyc jako związany z księżycem lunatycznie,który bezszelestnie poluje nocą.
Leonor Fini , ManulKot swoim różnym ubarwieniem sierści, symbolizuje przez człowieka różnorakie skojarzenia.Kot czarny; ciemność, zagrożenie i śmierć,Kot biały i rudy; szczęście.


Kot symbolizował  i symbolizuje też kobiety, jako skłonność do podstępów i zmysłowości, jako czułe uosobienie Jest obrazem elegancji i wdzięku niemal w każdej przybranej postaci,ma podwójną naturę. Rzymska Wenus, bogini miłości,została połączona z kotem jako znak urody, związek  kobiecości.


Nie sposób wymieniać ile to jeszcze symboli przypisano temu zwierzęciu.Wiele poświecono mu utworów poetyckich, dzieł malarskich, filmów i opowieści. Stał się ważnym motywem w wielu obrazach,jako symbol ciepła rodzinnego, indywidualizmu o odwagi.

Edouart Manet , Kobieta z kotem , 1880 r

Dla pisarzy i malarzy koty były natchnieniem w pracy twórczej,często opisywali je w swoich książkach, wierszach i poematach ,uwieńczali je na płótnie i w rzeźbie.Bachelier - Kot
Kot związany jest z Księżycem jako zwierzę lunatyczne, polujące nocą, widzące w nocy, poruszające się bezszelestnie jak sowy i nietoperze. Oczy jego błyszczą w ciemnościach, ciemnościach źrenice zmieniają kształt podobnie jak fazy Księżyca. Kot był atrybutem bogiń księżycowych: Izydy i Artemidy (Diany), która zmieniła się w kotkę uciekając przed stugłowym olbrzymem Tyfeuszem (co opisuje Owidiusz w „Metamorfozach”), księżycowej bogini-czarownicy Hekate i skandynawskiej bogini płodności, czarów i wróżb Frei, która jeździła wozem zaprzężonym w koty i nosiła rękawice z kocich skórek.
Niestety, obok wielkich miłośników kotów istnieli i istnieją zagorzali ich wrogowie. Wśród nich znaleźli się m.in. Napoleon Bonaparte, Juliusz Cezar, Benito Mussolini i Adolf Hitler.


http://www.tessart.pl/smf/index.php?topic=1708.0
9 komentarzy:

 1. Bo to trzeba mieć choć odrobinę człowieczeństwa w sercu, by lubić te tajemnicze zwierzęta- bo tajemniczymi nazywam koty... A na niektórych dziełach wyglądają jak żywe :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tajemnicze - trafnie to ujęłaś - nigdy do końca ich nie poznamy :)

   Usuń
 2. Wskazałaś ludzi, którzy kochali władzę i posłuszeństwo - stąd pewnie ich niechęć do kotów, którymi nie da się sterować tak jak psami, stadem baranów lub... ludźmi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przemek wyjal mi komentarz z ust. Nie moze byc dobrym czlowiek, ktory nie kocha kotow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dla mnie ten który nie kocha zwierząt :)

   Usuń
 4. A ja mówię:miarą wartości człowieka jest jego stosunek do zwierząt:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne te reprodukcje.Kot jest wyjątkowo wdzięcznym modelem.Dodam,że nie może być dobrym człowiekiem ten,kto krzywdzi zwierzęta.A miarą naszego czlowieczeństwa jest stosunek do istot słabszych- zwierząt,dzieci,ludzi starych,chorych,kalekich.

  OdpowiedzUsuń