poniedziałek, 1 grudnia 2014

Kalendarze Adwentowe


Ich ojczyzną są Niemcy. W 1902 roku ukazał się tam wydrukowany techniką chromolitografii „Zegar bożonarodzeniowy dla dzieci”.

Za wynalazcę kalendarza adwentowego uchodzi jednak Gerhard Lang, współwłaściciel wydawnictwa w Monachium, który wymyślił w 1903 roku kalendarz bożonarodzeniowy „W krainie Dzieciątka Jezus”. Nad nadrukowanymi cytatami dzieci mogły naklejać obrazki.

Natomiast pierwszym kalendarzem z otwieranymi okienkami był „Domek Dzieciątka Jezus”. Rozpoczynał się 6 grudnia, dlatego nazywano go też „Kalendarzem św. Mikołaja”.

Lang wykorzystał pewien pomysł z dzieciństwa — w przeszłości mama naszywała mu na karton 24 ciasteczka, aby osłodzić czas oczekiwania na święta; on z kolei w latach 20. XX wieku wypełnił tworzone przez siebie kalendarze czekoladkami.

Kalendarze upowszechniały się stopniowo, ale wybuchła pierwsza wojna światowa, potem druga, więc wstrzymano druk (ze względu na ograniczenia papieru i małą przydatność do celów wojskowych). Tuż po wojnie wznowiono ich wydawanie — wszystkie strefy okupacyjne otrzymały licencje i rozpoczęły produkcję. Kalendarze wydawane od 1946 roku w wydawnictwie Sellmer w Stuttgarcie-Rohr często wysyłali amerykańscy żołnierze swoim rodzinom. W ten sposób trafiły do Ameryki.

Na kalendarze z Niemiec Zachodnich naklejano brokat. W NRD nie stosowano tej ozdoby, ponieważ swoim blaskiem mogłaby nawiązywać do chrześcijańskiego rodowodu święta. Kalendarze o symbolice religijnej wydawano w małych nakładach na przykład w wydawnictwie Wartburg Verlag Max Kessler w Jenie.

Kalendarze zyskiwały popularność także w innych krajach niemieckojęzycznych. Najstarsze z nich, które znaleziono w Szwecji, Austrii czy Szwajcarii, zostały tam przesłane przez krewnych z Niemiec. Później eksportem zajęły się same wydawnictwa. W Szwecji pierwszy kalendarz wykonała w 1934 roku ilustratorka Aina Stenberg-Masolle. Długą tradycją kalendarzy może się także poszczycić Dania. W Polsce czy Czechach kalendarze pojawiają się od początku lat 90. Motywy narodowe zanikają na rzecz znanych na całym świecie postaci z filmów czy kreskówek. 


Bajkowyhttps://namiot.wordpress.com/

12 komentarzy:

 1. fajny post, nie znałam historii kalendarzy adwentowych:)
  u mnie dzisiaj też kalendarz;)

  ps. dobrego grudnia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak szczerze - Ja też nie . Dowiedziałam się przypadkiem jak serfowałam po necie :)

   Usuń
 2. Wow fajny post, nie znałam historii tych kalendarzy...
  Dziękuję za informacje :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie tylko slodycze pakuja do kalendarzy adwentowych. W ubieglym roku dostalam od corki kalendarz Douglasa pelen takich troche wiekszych probek i kilku calkiem duzych. Stal sobie w lazience i codzien wyciagalam z niego cos innego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurcze - to Ci zazdroszczę - uwielbiam takie rzeczy :)

   Usuń
 4. Bardzo fajny post, ja również nie znałam historii kalendarzy :) U mnie się nie sprawdził, nie za bardzo lubię czekoladę, u mojego rodzeństwa też, ale z innego powodu... lubią czekoladę za bardzo i znika pierwszego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze robiłam jak Twoje rodzeństwo - jednego dnia zjadałam wszystko apotem zamykałam okienka i udawałam że to nie Ja :)))

   Usuń
 5. Piękny temat, Grażynko udostępniłaś. Pozwól, że wspomnę na swoim blogu w tworzonym właśnie poście o kalendarzu adwentowym, ale przez siebie zrobionym ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. :)))
  A ja w innym temacie:)Na wieczornym spacerniaku widziałam drobniutkiego yoreczka-akrobatę.Robił siusiu stojąc słupka na...przednich łapkach:)))

  OdpowiedzUsuń