piątek, 2 września 2016

Twój pies rozumie co do niego mówisz ?

💚💚💚
Ile razy rozmawiałeś z pupilem, wyobrażając sobie, że cię rozumie? Naukowcy dowiedli, że pies faktycznie rozpoznaje treść przekazu nie tylko po intonacji głosu, ale jest też w stanie nauczyć się języka swojego pana.

Wszystko dzięki budowie mózgu. Najnowsze badania wykazały, że mechanizmy, odpowiedzialne za rozumienie ludzkiej mowy, u psa i człowieka są bardzo do siebie podobne. - Oznacza to, że funkcja rozumienia mowy nie jest unikalna i przypisana tylko naszemu gatunkowi – mówi neurobiolog i współautor badania Attila Andics z Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie, w rozmowie z serwisem „Live Science”.

Psy słyszą, nie tylko słuchają

Człowiek, by zrozumieć czyjś werbalny przekaz, analizuje mowę na dwóch poziomach: słów i intonacji. Węgierscy naukowcy chcieli sprawdzić, czy mózg psa pracuje pracuje podobnie.

W tym celu badacze przyjrzeli się zachowaniu i mózgom 13 psów. Sprawdzali, jaką aktywność wykazują poszczególne obszary układu nerwowego zwierząt, podczas gdy zwierzęta słuchały wypowiedzi swoich trenerów. Opiekunowie stosowali różne kombinacje sformułowań i intonacji.

Okazało się, że pies, chcąc zrozumieć komendę swojego pana, odbiera przekaz na obu płaszczyznach. Za znaczenie słowa – tak jak u człowieka – odpowiada lewa półkula, a za intonację – prawa. Oznacza to, że pies jest w stanie zrozumieć hasło „chodźmy na spacer do parku”, bez względu na to, jakim tonem złożymy propozycję.

Dlatego trzeba uważać, co się opowiada zwierzęciu, bo może wyrobić sobie o nas dość kiepską opinię.

Źródło: Newsweek.pl
posted from Bloggeroid

3 komentarze:

 1. Przeurocze zdjęcia. Co do piesków, to potwierdzam, że rozumieją język swoich... panów?... właścicieli?... jak nazwać, bo mi te dwie nie leżą... Tak czy siak, rozumieją- moich przyjaciół piesek a i mnie rozumie i się ze mną dogaduje. Wszystko uwarunkowane od wzajemnej obserwacji ;) To wiem, choć zwierzaka nie mam. Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak - jak SIĘ z psem dużo przebywa i gada do niego to dużo rozumie. Codziennie wieczorem oglądam telewizję a on siedzi obok na kanapie. Jak powiem - ścielimy - natychmiast zaskakuje z kanapy - zabiera swoją kostkę i czeka kiedy pościelę haha Jest dużo takich sytuacji. Np codziennie karmię koty z ulicy i jak mu powiem - idziemy do kotów - jak wyjdziemy pierwszy biegnie do miejsca gdzie są koty

   Usuń
  2. Tak - jak SIĘ z psem dużo przebywa i gada do niego to dużo rozumie. Codziennie wieczorem oglądam telewizję a on siedzi obok na kanapie. Jak powiem - ścielimy - natychmiast zaskakuje z kanapy - zabiera swoją kostkę i czeka kiedy pościelę haha Jest dużo takich sytuacji. Np codziennie karmię koty z ulicy i jak mu powiem - idziemy do kotów - jak wyjdziemy pierwszy biegnie do miejsca gdzie są koty

   Usuń