piątek, 23 marca 2012

Smakowita historia czekolady

 

                                     Smakowita historia czekolady
Czekolada to niezwykły smakołyk. Potrafi zatrzymać dziecięce łzy, pomóc w zdobyciu serca ukochanej osoby, dodać energii podczas górskiej wyprawy czy ukoić skołatane nerwy. Sprawdza się jako prezent na wyjątkowe okazje czy drobny podarunek, cieszy zarówno dorosłych i dzieci.
Niektórzy twierdzą, że działa jak świetny afrodyzjak! Inni, że zawiera wiele niezbędnych składników dla naszego organizmu, więc powinniśmy spożywać ją w niewielkich ilościach. Filiżanka gorącej czekolady w zimowy wieczór podniosła na duchu już nie jedną osobę!

Nie wierzcie, że czekolada jest substytutem miłości. Miłość to substytut czekolady. Miranda Ingram

Skąd się wzięła czekolada? Czekoladowe korzenie sięgają Ameryki Południowej, a jej pierwsze ślady datuje się na… 900 r.p.n.e. Pierwszymi smakoszami byli Majowie, którzy uprawiali kakaowce, a ich owoce poddawali procesowi fermentacji, a później prażeniu i mieleniu. Po dodaniu wody i m.in. miodu oraz chili powstawał napój dla wybrańców (królów, kapłanów i arystokracji).
Czekolada używana była także w rytuałach, przypisywano jej magiczne właściwości. Była niezastąpiona podczas wielu religijnych ceremonii. Dokładne receptury wraz z opisami obrzędów zapisano w kodeksach, jednych z najważniejszych zapisków tego czasu.
Aztekowie z kolei rozpropagowali czekoladę na zimno (o wielu smakach, różne kolory pochodziły od suszonych płatków kwiatów, które dodawano do napoju). Oni również uczynili z ziaren kakaowca walutę, a sama czekolada była bardzo wyrafinowanym towarem, dostępnym tylko dla najbogatszych.


Biochemia dowodzi, że nie ma różnicy pomiędzy miłością a dużą tabliczką czekolady.” film „Adwokat diabła”

Pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z „boskim napojem” był Krzysztof Kolumb, ale dopiero Ferdynand Cortez dostrzegł jego niezwykłe właściwości. Pozwalał on bowiem zachować siły i jasny umysł przez cały dzień.
Początkowo czekolada nie cieszyła się w Europie popularnością, dopiero nowa receptura (m.in. dodanie cukru) uczyniła ją wielkim smakołykiem. Hiszpanie rozwinęli czekoladowy biznes, a „słodka moda” z czasem ogarnęła całą Europę. Kolejni smakosze udoskonalali przepisy.
Pralinki powstały we Francji na dworze Ludwika XIV. Duńczyk - Konrad Jan van Houten wynalazł „czekoladowy proszek”, a Szwajcar Henri Nestle – pierwszą mleczną czekoladę. Włoscy cukiernicy wpadli na pomysł, że można do niej dodawać bakalie, a Belgowie zaczęli ją produkować i pakować w kolorowe opakowania, zwane bombonierkami.


Z chemicznego punktu widzenia czekolada jest pożywieniem doskonałym.” Michael Levine

Dziś produkcja czekolady jest mistrzowską profesją, a niektóre słodycze są małymi dziełami sztuki. Czekolada rozwesela, inspiruje, dodaje energii i aż trudno uwierzyć, że kiedyś była naprawdę gorzka! Ale to dawne dzieje…
Celina Fit

2 komentarze: