środa, 16 maja 2012

Jestem gruby :(( .............STOP OTYŁOŚŚŚCI !!!!!!

Otyłość u kotów

Każdy, kto choć raz w życiu zmagał się z nadwagą, wie, jak niebezpieczna jest ona dla zdrowia. Otyli ludzie mają problemy z chodzeniem, dokuczają im zaburzenia metaboliczne, a także są oni narażeni na choroby serca i układu oddechowego.

Niestety, na podobne dolegliwości cierpią również zwierzęta z nadwagą. Podczas gdy zdrowe psy i koty spędzają całe dnie na bieganiu i zabawie – te otyłe są ospałe i leniwe. Tak bierny tryb życia staje się z czasem dla niektórych z nich powolną wegetacją.



Dużo się słyszy w mediach, iż obecnie co czwarty zwierzak ma nadwagę. Są to głównie dane amerykańskie, ponieważ w Polsce nie przeprowadzono jak dotąd wiarygodnych badań na ten temat. Wydaje się, że ostatnimi czasy uświadomienie właścicieli przez różne kampanie reklamowe, jak i przez lekarzy weterynarii doprowadziło do znacznej poprawy kondycji wśród zwierząt. Nie da się jednak zaprzeczyć, że problem otyłości nadal istnieje i jest jeszcze wielu właścicieli niepotrafiących ocenić czy ich kot waży odpowiednio czy ma już cechy nadwagi.



Jak przeprowadzić skuteczne odchudzanie kota?

  • Uzbrój się w cierpliwość, bo odchudzanie potrwa kilka miesięcy.
  • Zmień zwykłą karmę na posiłki typu light.
  • Porcje ograniczaj powoli, na samym początku możesz mieszać starą karmę z nową.
  • Nie daj się kocim lamentom i nie podkarmiaj go między posiłkami.
  • I koniecznie zagwarantuj zwierzakowi codzienną dawkę ruchu, zabawiaj go i wyprowadzaj kota na spacery.
  • Nie zapomnij go zważyć kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, że kot powinien zrzucić do 0,4 kg tygodniowo.

http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/hobby-zwierzeta/otyle-zwierze-to-czesto-chore-zwierze-jak-odchudzic-grubego-kota,56_32534.html

Jak przeprowadzić skuteczne odchudzanie kota?

  • Uzbrój się w cierpliwość, bo odchudzanie potrwa kilka miesięcy.
  • Zmień zwykłą karmę na posiłki typu light.
  • Porcje ograniczaj powoli, na samym początku możesz mieszać starą karmę z nową.
  • Nie daj się kocim lamentom i nie podkarmiaj go między posiłkami.
  • I koniecznie zagwarantuj zwierzakowi codzienną dawkę ruchu, zabawiaj go i wyprowadzaj kota na spacery.
  • Nie zapomnij go zważyć kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, że kot powinien zrzucić do 0,4 kg tygodniowo.

http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/hobby-zwierzeta/otyle-zwierze-to-czesto-chore-zwierze-jak-odchudzic-grubego-kota,56_32534.html

Jak skutecznie odchudzić kota?

Przede wszystkim musimy się uzbroić w cierpliwość i ostrzec wszystkich domowników, że kot przechodzi na dietę i pilnować, aby na wierzchu nie zostawiać jedzenia. Najpierw trzeba ocenić dokładną ilość nadmiaru pokarmu, który w ciągu dnia otrzymuje kot, nie zapominając o „smakołykach”, które dajemy mu od siebie. Najlepiej wszystko zapakować do jednej torebki (wraz z karmą suchą oraz pokarmem wilgotnym) i zważyć. Następnie określić, ile kot powinien jeść zgodnie z zaleceniami producenta karmy typu light (odchudzającej). Często może być to nawet cztery razy mniej! Nie możemy jednak z dnia na dzień zredukować jedzenia zwierzęciu, ponieważ moglibyśmy mu tym zaszkodzić. Dlatego stopniowo przez okres tygodnia, a nawet dwóch, musimy obniżać ilość pokarmu o 10-15%, aż dojdziemy do dawki, która swoją masą i objętością będzie zbliżona do zalecanej dawki karmy odchudzającej. Wtedy stopniowo przez 3-5 dni powinniśmy mieszać karmy i podawać coraz więcej karmy light, aż wreszcie zostanie tylko ona. Podawanie karmy odchudzającej gwarantuje nam stabilną utratę masy ciała. Chroni także kota przed „trawieniem” własnych mięśni zamiast tłuszczu zapasowego. Dlatego jeśli naprawdę zależy nam na zdrowiu naszego ulubieńca i chcemy go odchudzić, powinniśmy się zdecydować na odchudzanie karmą light. Już po okresie pół roku, nawet kwartału, będziemy mogli zaobserwować, że nasz kot ewidentnie schudł, jednak jeśli chcemy zachować u niego optymalną kondycję fizyczną, musimy kontrolować jego dietę już do końca życia.

Dr n. wet. Sybilla Berwid - Wójtowicz - specjalista żywienia zwierząt




WEŻ UDZIAŁ W KONKURSIE   - http://www.royal-canin/stopotylosci/

Ocena kondycji psa / kota
  • przyjrzyj się dokładnie Twojemu zwierzęciu
  • która z przedstawionych poniżej sylwetek najbardziej przypomina Twojego psa / kota?
  • wybierz właściwy numer sylwetki i sprawdź opis




1. Znaczna niedowaga
Zalecana niezwłoczna wizyta u lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny niedowagi (np.: niewłaściwa dieta, choroba, pasożyty jelitowe).
2. Niedowaga
Należy sprawdzić, czy dieta i dzienne dawki są właściwe dla zwierzęcia i uwzględniają jego tryb życia. Przyczyny niedowagi mogą być bardzo różne. Lekarz weterynarii zbada dokładnie zwierzę, aby ustalić stan jego zdrowia.
3. Waga prawidłowa
Gratulacje! Zwierzę ma idealną masę ciała. Należy teraz zadbać, aby otrzymywało właściwą karmę dostosowaną do wieku, aktywności i wielkości (u psów) oraz rasy
 4. 20% nadwagi
Uwaga! Zdecydowanie zalecana dieta odchudzająca. Na tym etapie, nadwaga może mieć już wpływ na stan zdrowia zwierzęcia. Dla porównania, ten stopień nadwagi odpowiada 15 kg nadwagi u człowieka.
 5. 40% nadwagi
Taka sylwetka zwierzęcia wskazuje na otyłość i odpowiada 30 kg nadwagi u człowieka!
Wzrasta znacznie ryzyko rozwoju pewnych schorzeń, a długość życia zwierzęcia ulega skróceniu.
Niezbędne jest wprowadzenie diety odchudzającej. O poradę należy poprosić lekarza weterynarii, który przy pomocy programu SlimFit będzie mógł ustalić właściwe tempo utraty masy ciała.




Na spodkaniu dowiesz się dokładnie o Akcji
Będziesz mogła zważyć swojego zwierzaka
Porady dietetyczne

i wiele innych atrakcjii
===========================================================






14 komentarzy:

  1. Wygląda, że mój Kluseczek ma prawidłową wagę :) Bonifacek za chudy - ale po chorobie... dochodzi do siebie

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój Bemol chyba też ma dobrą wagę :-)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Są są grubasy,na ulicy czasami widzę,
    chociaż moje nie aż tak na szczęście :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mój pies jest na granicy niedowagi, ale ostatnio zaczęłam mu podawać więcej jedzenia. To pewnie przez brak jakichkolwiek przysmaków, od kilku miesięcy, związany z dietą wątrobową:)
    Lucek ma prawidłową wagę.
    Chociaż obydwa to łakomczuchy straszne i muszę ich pilnować ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje koty i pies też są łakomczuchami - ale mają dobrą przemianę materii - coś o tym wiem - bo po nich sprzątam hahaha :))Na szczęście nie tyją

      Usuń
  5. Moje futra nie są grube, ale w okresie zimowym trochę przytyły, próbowalam je odchudzić dając mniejsze porcje - myślałam, że mi pięty obgryzą. Próbowałam karmić karmą light, tknąć nie chciały....Dobrze, że wiosna przyszła i same z siebie trochę zrzucają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wtedy więcej się ruszają - maja ochotę na zabawę

      Usuń
  6. Moje na karmie typu light nie dają żyć człowiekowi, ciągle siedzą przy miskach i proszą. Staram się im redukować karmę normalną, a że jest to potrzebne, widzę wyraźnie: Amisia to 4 stopień...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę że chyba potrzebna jest wizyta u lekarza bo myślę że tak jak człowiek kazdy kot jest inny i potrzebuje czegoś innego

      Usuń
  7. z tą otyłością to faktycznie bywa problem u kotów...bo one tak pięknie i chwytająco za serce proszą o jedzonko...Ja się zwyczajnie uparłam, i karmie koty "mokrą" karmą tylko o określonych porach - tylko suchą mają cały czas dostępną...I jakoś te moje koty wyglądają w miarę.
    Choć bywa to czasem problematyczne, bo mam koteczkę, która była dzika, śmiejemy się że to bulimiczka, bo mogłaby zjeść każdą ilość jedzenia, chyba na zapas...

    OdpowiedzUsuń