wtorek, 15 stycznia 2013

Rudzielce
Wielu kociarzy i nie tylko marzy o piękny rudym dostojnym kocie. Niewielu z nas jednak takiego ma. Dlaczego? Otóż, rude koty nie rodzą się zbyt często, nie mówiąc już o rudych kotkach. W rudzielcu jest jednak coś magicznego, przyciągającego, co powoduje, że chcemy go mieć przy sobie. Nie pozostaje nic innego jak poszukiwanie takiego kota do skutku. A znaleźć go wcale nie jest tak łatwo.

Powszechnie wiadomo, że cały rudy może być tylko kocur, a całkowicie rude kotki nie występują. Czy to prawda? Jak się okazuje nie, ponieważ mimo, że rude kotki zdarzają się bardzo rzadko, to jednak występują. Od czego zatem zależy ta niezwykła kocia rudość? Oczywiście od genów. Kocie płci powstają identycznie jak u ludzi, i tak kotki mają dwa chromosomy X, a koty jeden chromosom X i jeden Y. Kotka otrzymuje jeden chromosom X od matki i jeden X od ojca, natomiast kot jeden z chromosomów X od matki i Y od ojca. Ten jakże cenny dla miłośników rudzielców gen odpowiedzialny za rudość znajduje się w jednym z chromosomów X, natomiast geny odpowiedzialne za kolory biały i czarny w drugim chromosomie X – jest to tzw. mozaikowe występowanie genów. Gdy gen rudy znajdzie się w chromosomie X kota, to jako dominujący gen uczyni kota rudym i to niezależnie od występowania genów innych kolorów w tymże chromosomie. Taki rudy kot gen rudości znajdujący się w chromosomie X przekaże swoim córkom, ale synom nie, ponieważ koty otrzymują od ojca chromosom Y, który to nie ma genów odpowiedzialnych za kolor. Ruda kotka może się urodzić wtedy, gdy otrzyma rudy gen łącznie od matki i od ojca. Kotki pochodzące ze skrzyżowania rudego kota i kotki tricolor mogą być rude. Natomiast kotki rudego kota i rudej kotki na pewno będą całkowicie rude. Zdarza się to jednak dość rzadko, stąd powszechne przekonanie o tym, że rude koty to jedynie kocury.


Innym ciekawym umaszczeniem związanym z rudym kolorem jest tzw. tricolor, który występuje praktycznie zawsze jedynie u kotek. Zdarzają się kocury o takim umaszczeniu, ale są one zupełnie bezpłodne. Dzieje się tak dlatego, że aby kocur był tricolorem musi dojść do podwojenia liczby chromosomów X w kariotypie – posiada on wtedy chromosomy XXY – tzw. zespół Klinefeltera. U kotek występują dwa chromosomy X – jeden jest nieużywany, ale część komórek odpowiedzialnych za kolor nosi ślady jednego z chromosomów X, a inne drugiego i dlatego kotka może być tricolorką. W jednym chromosomie X znajduje się gen rudy, a drugim geny białe i czarne.

Wśród rasowych rudzielców na szczególną uwagę zasługują koty abisyńskie, które niekiedy są aż pomarańczowe. Abisyńczyk zawdzięcza swoje umaszczenie genowi odpowiedzialnemu za jasny brąz (tzw. cynamon-sorrel), a odmiana jaśniejsza – płowy lub beż. Z kolei rudy jasny nazywany jest kremowym. Rudy jest powiązany z genem "O", który zawiera chromosom X odpowiedzialny za kolor pomarańczowy.

Wszystkie rudzielce są rasy tabby. Koty rude jednolicie zostały wyselekcjonowane poprzez zmniejszenie kontrastu między kolorem tła a deseniem, który często jest widoczny na tułowiu, ogonie, łapkach i głowie.

Mutacja związana z występowaniem rudego koloru była częsta na terenie Turcji i Azji Mniejszej i została rozpowszechniona w Europie drogą morską i rzeczną. Została szczególnie doceniona w Szkocji.

Rude koty to koty wyjątkowe, bo nie łatwo je zdobyć, gdyż to natura decyduje o tym czy pojawi się na świecie wyjątkowy rudzielec. Miłośnicy rudzielców! Nie czekajcie, nie wahajcie się, lecz szukajcie pięknych rudych kociaków.

8 komentarzy:

 1. Ja nie marzyłam nigdy o rudym kocie, a mam dwa ;) I mogę w sumie powiedzieć, że to oni wybrali mnie :D i muszę uczciwie przyznać, że jestem z tego faktu szczęśliwa, obaj są baaardzo udani ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj
  No to dzięki temu artykułowi już wiem dlaczego mój ukochany kocur Bo-bah był tak wyjatkowy. Bo, że był piękny i niesamowicie fotogeniczny, to oczywiste. Od jego czasów kocham rudzielce

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś mi się rudasek marzył ale odkąd rudasek zokolicy pogryzł mojego kochanego Franka i biedaczek był kilka tygodni na antybiotyku i musiał przejść operację mam awersję do rudzielców i teraz myślę o tricolor ale M. mówi, że są brzydkie :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja siostra ma rudzielca:) Szogun niesamowity:)

  OdpowiedzUsuń