sobota, 28 marca 2015

Kocia wyspaTashiro-jima to mała wysepka w prefekturze Miyagi w Japonii. Zamieszkuje ją więcej kotów niż ludzi. Mówi się o niej "Kocia Wyspa". Liczy około 100 stałych mieszkańców, z których większość to osoby po 65 roku życia. Kotów za to są setki.W XIX wieku wyspa była popularnym wśród rybaków miejscem noclegów. Nie wiadomo, czy koty trafiły na wyspę same, czy też sprowadzili je ludzie. W każdym razie kotów przybywało, żyły w swoistej symbiozie z rybakami. Przyciągała je do ludzi łatwość posiłku, a sami rybacy traktowali je jak wyrocznię w sprawach pogody i obfitości połowów. I to się nie zmieniło do dziś. Koty nadal przesiadują przy przystaniach, czekając aż rybacy rzucą im rybkę.


Tashiro-jima jest miejscem naznaczonym kotami. Nawet domy budowane są w kształcie kotów lub mają ozdoby w kształcie tych zwierząt.
Miejscowa legenda mówi, że pewnego dnia rybak zbierał kamienie, by użyć ich do obciążenia sieci. Jeden z kamieni spadł i zabił kota. Zmartwiony rybak pochował zwierzę, a jego grób obłożył kamieniami. Z czasem kamieni przybywało, a obok nich pojawiły się kocie figurki i koty namalowane na kamykach.
Na wyspie istnieje co najmniej 10 takich kocich kapliczek.

źródło zdjęć: http://d.hatena.ne.jp/fubirai/

15 komentarzy:

 1. Tak sobie myślę czy ostatnie zdjęcie nie jest fotomontażem.Widać na nim po kilka sztuk takich samych kotów,siedzących w takich samych pozycjach:)
  Miłego dnia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, faktycznie! Dopiero jak sie przyjrzalam, zauwazylam, ze co najmniej kilka kotow jest potrojnych. Spostrzegawcza jestes! :)))

   Usuń
  2. Nie zauważyłam tego! Faktycznie.
   Koty uwielbiam...taka wyspa to niesamowita rzecz, a koty w ilościach hurtowych...to sprawa trochę wspaniała, trochę zadziwiająca, trochę najcudowniejsza na świecie, ale trochę też obrzydliwa...one wszystkie gdzieś wydalają, łażą stadami...brrr trochę mrozi krew w żyłach;)
   I żeby nie było- lubię koty;)

   Usuń
 2. OMG! Raj, tyle kotów, tyle miłości, tyle szczęścia ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite miejsce, gybym tam trafiła pewnie nie umiałabym wyjechać tak bardzo uwielbiam koty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojejciu ale niesamowity musi być widok tylu kociaków :)

  OdpowiedzUsuń