środa, 29 kwietnia 2015

Antyptasia obróżka dla kota

Szacuje się, że ponad 55 milionów ptaków jest zabijanych rocznie przez koty w samej Wielkiej Brytanii. Badacze odkryli sposób, by zmniejszyć tę liczbę o ponad połowę.

Wystarczy kolorowa obroża. Podczas testów odkryto, iż zakładając kotom obroże zwane BBS (Birdsbesafe), znacząco wzrasta postrzeganie przez ptaki polujących kotów. Wszystko dzięki drobnym kolorowym paseczkom lub kółkom.

Obroża kosztuje zaledwie 10 dolarów, jest do nabycia w pewnej firmie zlokalizowanej w Vermont.

Produkowana jest w trzech wzorach: żółtym, czerwonym i tęczowym.


Obroże testowano przez dwa lata na kotach przez grupę studentów weterynarii w Australii. W pierwszym roku testowano żółte i czerwone, w drugim - tęczowe. Odkryto, iż silniej chronią ptaki (a także gady i płazy) obroże czerwone niż żółte, a ogólna liczba udanych kocich polowań na ptaki zmalała o 54 procent. Nieco mniejsza była efektywność tęczowych obróż - liczba upolowanych ptaków zmalała o 47 procent. Co ciekawe, nie zauważono podobnego efektu w przypadku polowań na gryzonie - tu liczba pozostała zbliżona do kontrolnej.


Ochronne działanie obróżek oparte jest o sposób widzenia ptasich oczu. Ptaki mają znacznie szersze pole widzenia od ludzkiego. Ich siatkówki mają też więcej czopków, komórek odpowiedzialnych za kolorowe widzenie - ponad 12 razy więcej niż ludzkie. Ptaki mają też zdolność widzenia w ultrafiolecie. Dla nich obroże takie są znacznie lepiej widoczne niż sam polujący kot.


Co na takie wynalazki koty? Według 80 procent kocich opiekunów, obroże nie powodowały żadnych objawów stresu u ich pupili. Kolejne 17 procent donosiło, iż koty przywykły do nich w przeciągu dwóch dni.


Wyniki badań opublikowano w styczniu br w magazynie Applied Animal Behaviour Science.

14 komentarzy:

 1. Tutaj poleca sie dla wychodzacych kotow obrozki z dzwoneczkiem. W czyms takim kot nie jest w stanie bezglosnie podkrasc sie do obiektu polowania, bo dzwoni jak tramwaj. :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panterko, ale takie dzwoneczki, mogą też źle wpływać na samopoczucie kota...toż to można dostać świra jak coś dzwoni ci koło ucha non stop. A taka obróżka- choć komicznie wygląda, kotu może przeszkadzać mniej niż dzwoneczek.

   Usuń
  2. No faktycznie takie dzwonienie jest beeee :))))

   Usuń
  3. No faktycznie takie dzwonienie jest beeee :))))

   Usuń
  4. Retro, czy Ty myslisz, ze jak tylko raz odpowiesz, to Cie nie zrozumiemy? Qrna, pod kazdym komentarzem po dwie odpowiedzi! Czy Ty nie przesadzasz???
   Buhahahaha !!!!!!!

   Usuń
 2. Szkoda ptaszków, ale cóż taka jest przyroda i uroda kota, że poluje...

  OdpowiedzUsuń
 3. Co z bezpieczeństwem kotów? Czy te obroże chronią przed zahaczeniem np. o płot/ gałęzie? Obroże są niebezpieczne u kotów wychodzących, mnie ten pomysł nie przekonuje, taka natura ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. hihi czego to nie wymyślą :-))))

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny pomysł, choć podejrzewam, że gdybym spróbowała nałożyć coś takiego swojemu, prędko bym się sama w niej obudziła... Pozdrawiam ;))

  OdpowiedzUsuń
 6. Zabawna obroża :D Kot bardzo rzuca się w oczy. Jestem pewna, że mój Maciuś nie dałby siebie ubrać w coś takiego, dlatego ma standardową kocią obrożę.
  Super blog, będę tutaj zaglądać częściej :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń