poniedziałek, 15 lipca 2013

Róż - słodki, przewrotny i kontrowersyjny ...


Różowy jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych kolorów, który wzbudza często skrajne emocje.Z jednej strony symbolizuje życiową pomyślność (przyp. „różowe” życie), z drugiej zaś jest często synonimem infantylności i złego gustu.

 


Jest kolorem pośrednim pomiędzy bielą i czerwienią, co znajduje odzwierciedlenie w jego charakterze i symbolice.

 Łączy w sobie przytulność, delikatność z energią i pasją koloru czerwonego.
 Pomimo niesamowitych walorów estetycznych i dekoracyjnych stosunkowo rzadko wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz. 
Warhola zabawy różemRóżowy był jednym z ulubionych motywów kolorystycznych Pop-artu, a więc powojennego kierunku artystycznego wywodzącego się z ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Doskonale widać to w pracach najbardziej znanych reprezentantów tego stylu. Słynna grafika Marilyn Monroe autorstwa Andy Warhola czy komiksowe obrazy Roya Lichtensteina bardzo często bazują na wyrazistym różu, który w połączeniu z jaskrawymi zieleniami, żółcieniami i czerwieniami tworzy zaskakujące, pobudzające wyobraźnię zestawienia.


Różowy vintageRóż to również ulubiony kolor miłośników stylu vintage we wnętrzach.Różowy idealnie wpisuje się w charakter vintage, który zakłada swobodne łączenie przeciwieństw i nie boi się nietuzinkowych, odważnych, często przewrotnych  połączeń. Jest eklektyczny i ma na celu jak najpełniej wyrazić właściciela.


Vintage, podobnie jak róż we wnętrzu, wymaga od domowników dystansu, poczucia humoru i uwolnienia się od ogólnie przyjętych reguł, zasad i schematów. Moda na wnętrzarski vintage trwa od wielu lat i ma się dobrze, a popularność różowych ścian czy dekoracji rośnie razem z nią.

Różowy – do wyboru, do koloruPrzy aranżacjach wnętrza bazujących na kolorze różowym musimy z umiarem i rozsądkiem stosować inne odcienie.Bardzo ciężko jest dobrać partnera kolorystycznego dla różu, a najlepiej w tej roli sprawdzi się biel i szarości.6 komentarzy:

 1. Rower, maszyna do pisania, lodówka i aparat fotograficzny chętnie bym przygarnęła. Taki róż lubię :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja lubie rózowy, ale zalezy co ma byc w tym kolorze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ulubiony kolor mojej Emilki :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię róż :). W chłodnym odcieniu. Rower byłby cudny. Może kiedyś mój czarny pomaluję...?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie lubię różowych ubrań, ale lubię elementy różowej biżuterii ;) Lubię robić z różowych koralików. Uwielbiam też różowe długopisy :D Natomiast nie lubię jak małym dziewczynkom wszystko kupuje się w różowym kolorze, strasznie to wygląda :( wszystko z umiarem! Ostatnio kupiłam kotałkom różową piłeczkę....nie pogardziły ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Our favorite pink things are a cat's nose or tongue. :)

  OdpowiedzUsuń