piątek, 25 października 2013

15 rzeczy, których nie wiedziałeś o kotach



 


Koty rządzą internetem. Jak ktoś ma w domu kota, wie dlaczego. Gdy w domu jest mruczek, nie jest już potrzebny telewizor. Wystarczy obserwować kocie zabawy, podziwiać jego pełne gracji ruchy i wspaniałe ciało sportowca. Aż się chce nagrywać filmiki i robić gify. Wydaje Ci się, że znasz koty? Oto 15 rzeczy, których o kotach możesz nie wiedzieć.



15 kocich tajemnic:



1. Kot jonizuje powietrze. To naturalna elektrownia jonów ujemnych, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Jeśli boli Cię głowa, wystarczy przez 5 minut głaskać kota, a ból głowy się widocznie zmniejszy.


2. Koty lubią długie i syczące imiona. Kot szybciej nauczy się swojego imienia jeśli będzie ono miało 3-4 sylaby. Dlatego popularne koty z TV to Filemon, Bonifacy, Rademenes, Sylvester. Jeszcze lepiej jeśli imię będzie zawierać głoski syczące takie jak s, sz, ś, c, ć, cz, na które szczególnie wrażliwe są kocie uszy. Dobre imiona to m.in. Puszek, Szczepan, Sasanka, Sierściuch czy Ciasteczko.


3. Ugniatanie łapami posłania albo człowieka to atawizm, który pozostał kotu z dzieciństwa, gdy masował cyca matki, żeby mleko lepiej leciało.


4. Kot nie zawsze spada na cztery łapy. Udaje mu się to zwykle z niewielkiej wysokości, więc na przykład wyskok z V piętra może skończyć się połamaniem. Kot obraca się w powietrzu za pomocą ogona, który działa jak ster. Przy locie z większej wysokości kot po prostu gubi orientację i stąd wypadki.


5. Kot nie widzi ostro. Widzi w zasadzie tylko kształt. Dlatego kot może nie poznać właściciela, jeśli ten wróci do domu w dużym kapeluszu. Z tego samego powodu kot potrafi nie zauważyć zabawki albo jedzenia, które leży przed nim, ale gdy tylko zabawka zacznie się ruszać, od razu ją dostrzega.


6. Kot reguluje temperaturę ciała tylko przez poduszki na łapach. Nie poci się pod pachami jak człowiek. Jeśli chcesz sprawdzić, czy kotu zimno czy ciepło, dotknij jego poduszek.


7. Kot nie trawi laktozy. To popularny mit, że kot powinien pić mleko. Wynika on pewnie z tego, że dawniej koty hodowano głównie na wsi, a tam łatwo dostępnym źródłem białka było właśnie krowie mleko. Są koty, którym mleko bardzo smakuje, ale ponieważ w nadmiarze może im zaszkodzić, lepiej częstować je mlekiem rzadko i w małych ilościach.


8. Wszystkie wibrysy kota, czyli wąsy i brwi, mają łącznie taką rozpiętość jak najszersze miejsce jego tułowia. Dlatego gdy kot wkłada głowę w otwór i nie dotyka wąsami żadnej krawędzi, wie, że się cały zmieści.


9. Na tylnych łapach kot ma tylko po 4 palce.


10. Koty trzykolorowe, czyli biało-rudo-czarne, to zawsze kotki, nie kocury.


11. Koty mają takie same grupy krwi jak ludzie, z tym że 99% kotów ma grupę krwi A, B występuje u konkretnych ras, a AB zdarza się bardzo rzadko.


12. Mruczenie kota to dźwięk o takiej samej częstotliwości jak odpalony silnik diesla.


13. Kot stawia włosy na sztorc, co szczególnie widać na grzbiecie i ogonie, żeby wydać się większym i w ten sposób przestraszyć wroga.


14. Skąd się wzięło powiedzenie „kupować kota w worku”? W pełnych szczurów średniowiecznych miastach północnej Europy kot był cennym nabytkiem, ale bardzo rzadkim. Czasem trzeba było sprowadzać koty nawet z krajów śródziemnomorskich. Trudno było zaspokoić popyt na koty, dlatego nieuczciwi handlarze pakowali do worków inne zwierzaki twierdząc, że to koty.


15. Język kota jest chropowaty, ponieważ przy myciu futra ma działać jak grzebień i rozczesywać włoski.



Źródło artykułu: http://wittamina.pl/15-rzeczy-ktorych-nie-wiedziales-o-kotach/

19 komentarzy:

  1. Niektore ciekawostki byly mi wczesniej znane, ale to, ze kot jonizuje powietrze - nie. O kocich imionach w Niemczech mowi sie inaczej, ze lubia "i", wiec zeby nadawac imiona z ta wlasnie litera i krotkie. Miecka podchodzi wlasnie pod niemieckie zalecenia (wczesniej corka nazwala ja Bibi).
    Pies tez ma na tylnych lapach cztery palce, a na przednich piec.
    Dobrego dnia, Grazynko.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja wszystkiego też nie wiedziałam. o jonizacji i o palcach - jakoś mi nie przyszło do głowy sprawdzać :)

      Miłego,dobrego,pogodnego , wesołego :)

      Usuń
    2. Też bardziej słyszałam, że imię kota powinno zawierać literę "i", więc ta ciekawostka jest interesująca....no i ta jonizacja...koty będę teraz miały argument odpierający, jak ktoś im powie "darmozjady" ;D

      Usuń
  2. Ciekawe, wiele znałam, nie wiedzialam tylko o imionach...
    A moje mają za krótkie ... hmmm...
    Chociaż też znają i reagują.

    OdpowiedzUsuń
  3. I nie wiem czy komentarz jest czy nie ma hmmm...

    OdpowiedzUsuń
  4. Teraz już wie, dlaczego wibrysy Baxtera są takie bujne ;)
    Bardzo ciekawy post :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe, ciekawe... Mina Rudzika bezcenna :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję Ci za tą garść kociej wiedzy :) kolejnej już zresztą :)
    Najbardziej zapamiętam, skąd się wzięło to powiedzenie o kotu w worku, bo nie wiedziałam :)
    Pozdrawiam ciepło!

    OdpowiedzUsuń
  7. Udało Ci się zrobić genialne zdjęcie Rudzika. Ta mina! :)

    Generalnie koty to ciekawe istoty :)

    OdpowiedzUsuń
  8. my z Emilką często oglądamy nasze koty one nawet czasem w piłkę grają :D

    OdpowiedzUsuń
  9. o imionach nie wiedziałam z tym, że u mnie są różne a niektóre maja po dwa i też reagują jak mają na to ochotę w danym momencie...

    OdpowiedzUsuń
  10. Tak co byśmy zrobili bez kotów?
    Prawda że koty są jak doskonały środek przeciwbólowy,same się orientują gdzie nas boli i tam się układają.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń