sobota, 20 września 2014

Legenda o Maneki Neko
W epoce Edo pojawiła się legenda o  białym kocie, wyjaśniająca skąd wzięła się w Japonii tak wielka fascynacja  rasą  bobtail i Maneki Neko – figurkami będącymi jego odpowiednikiem.Ta stara japońska legenda wiąże postać kota z historią rozpadającej się Świątyni z XVII wieku.

 W  Świątyni mieszkał mnich, który pomimo że był bardzo ubogi , cały czas troszczył się o swojego kota – Tamę – dzieląc się z nim każdą  niewielką porcją własnego pokarmu. Pewnego dnia w okolicę Świątyni zabłądził zamożny wędrowiec, którego w drodze zaskoczyła burza. Schronił się on pod pobliskim drzewem i nagle zauważył kota. Był to właśnie Tama, który zaczął energicznie machać łapką, jakby nawołując wędrowca, by udał się za nim do Świątyni. Wędrowiec poszedł za kotem, a chwilę później w drzewo, pod którym się wcześniej chronił uderzył piorun, rozłupując je i powalając. Tama uratował życie wędrowcowi, a ten z wdzięczności odbudował walącą się Świątynię. Świątynia wraz z   zamieszkującym w niej kotem stała się popularna i często odwiedzana przez ludzi. Od tej pory kot i jego pan wiedli dostatnie życie i nigdy nie byli głodni.Figurki Maneki Neko powstały właśnie na cześć Tamy – niezwykłego kota, który odwdzięczył się swojemu panu za opiekę zapewniając mu szczęście i dostatek.  Od tej pory te charakterystyczne kocie figurki są więc symbolem szczęścia, dostatku i powodzenia. Oprócz białych  bywają też w innych kolorach, a każdy z kolorów ma odmienne znaczenie:

różowy symbolizuje miłość,

- biały oznacza niewinność,

- czerwony odstrasza choroby,

- czarny odpędza złe duchy,

- złoty przynosi bogactwo.

16 komentarzy:

 1. Chyba trzeba bedzie sobie sprawic tego zlotego, bo te choroby Kiry nas zrujnowaly i potrzebny mi dostatek, zeby na urlop sobie wyjechac... ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurcze - a moja siostra była w lipcu w Japonii - przywiozła Maneki Neko mojej Weronce - reszta dostała pałeczki.
   Mnie też by się przydał taki złoty - postawiłabym go na komodzie - zagrałabym w totka i jestem bogata. Widziałam takie na allegro - zastanowie się czy nie kupić he he :)))

   Usuń
 2. Lubię maneki Neko, mam kilka figurek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy temat, pierwszy raz czytam o tym kocie... :-)
  Może dlatego ,że dzieci dorosłe ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta figurka jest dla dzieci i dorosłych. Ci co mają biznes kupują , w Japonii jak rybacy wypływają w morze też mają na statku takie figurki - bo ona ma przynosić szczęście :)

   Usuń
 4. Bardzo fajna legenda, prawie jak kot w butach ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. :)Chyba zajrzę na allegro,podoba mi się taki ten kot.
  Co do lotka to gram od lat w te same numery i mam pół szklanego świecznika wielolistnych koniczynek ino nie mam tej"szóstki":)Znaczy:postój trochę w kolejce!:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja gram bardzo rzadko , ale chyba zacznę częściej podobno szczęściu trzeba pomagać :)

   Usuń
 6. ja czasem gram w totka i teraz wiem dlaczego nie wygrywam. nie mam złotego maneki neko....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie - to musimy koniecznie kupić - mnie się bardziej podoba biały :)

   Usuń
 7. Czytałam, że najlepiej szukać figurki z uniesioną prawą łapką w kolorze białym w łatki czarno złote, a na szyjce powinna być czerwona chusta. Taki kotek przynosi szczęście, zdrowie i zapewnia dobrobyt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz to masz trzy w jednym - chyba za takim się rozejrzę :)

   Usuń
 8. W każdej legendzie jest ziarenko prawdy,można wierzyć lub nie,ja lubię legendy i chętnie bym się zaopatrzyła w koty przynoszące szczęście.
  Serdeczności:)))

  OdpowiedzUsuń