piątek, 19 września 2014

招き猫
Maneki neko (招き猫) są nieodłączną częścią japońskiego krajobrazu – machają swoimi łapkami w sklepach, restauracjach, punktach obsługi klienta etc. Bardzo często stanowią także pamiatkę z podróży do Japonii 
Maneki neko - Dosłownie to „kot zapraszający”neko oznacza w języku japońskim kota, a słowo maneki wywodzi się od czasownika „zapraszać”) ma wabić klientów oraz generalnie przynosić szczęście w interesach i w życiu. Dlatego właśnie macha łapką, aby zaprosić klienta do środka. Najczęściej maneki neko ma podniesioną prawą łapkę (gest ten oznacza pieniądze), ale zdarzają się koty z uniesioną łapką lewą (co z kolei oznacza przywoływanie szczęścia). Spotkać można również maneki neko z uniesionymi dwiema łapkami – jest to jednak oznaka przesady, więc takie wizerunki są rzadkością. 

Swoim wyglądem najbardziej przypominają japońską rasę bobtail,  czyli kazoku neko (家族猫) . Mogą być białe, czarne, zielone, złote, różowe, niebieskie, a nawet trójkolorowe – te przynoszą ponoć najwięcej szczęścia. Każdy kolor wskazuje na inną cechę, przykładowo różowy maneki neko ma przynosić szczęście w miłości, a złoty oznacza bogactwo. Maneki neko mają też charakterystyczne atrybuty – czerwoną obróżkę z dzwoneczkiem, plakietkę z napisem (szczęście, pieniądze etc.) oraz czasami koban, czyli monetę z epoki Edo (1603-1868).
Maneki neko zaczęły pojawiać się w Japonii właśnie na początku epoki Edo. Na dworze cesarskim zaczęto hodować wtedy koty rasy japoński bobtail. Jednak popularność wizerunków kotów przynoszących szczęście oraz ich kult rozwinął się w epoce Meiji (1868-1912) i trwa do dziś. W Tokio istnieje nawet świątynia poświęcona  Gōtoku-ji. To miejsce, do którego przychodzą kociarze modlić się między innymi o zdrowie dla swoich pupili. Raz do roku w Seto odbywa się Maneki Neko Matsuri. W mieście ma również swoją siedzibę muzeum poświęcone  maneki neko.

                                              A jutro zapraszam na bajkę ?)                                       

13 komentarzy:

 1. Znow ten szatanizm wychyla sie z kazdego kata! Jak nie Harry Potter, to znow koty wodzace na pokuszenie, a koty to atrybut czarownic. Na stos swietej inkwizycji z nimi! :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie jesteśmy czarownicami :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O nieee,ja jeszcze nie mam kota!:)))

   Usuń
  2. Jak będziesz miała to zaprosimy cię na zlot czarownic :)

   Usuń
 3. uwielbiam twoje bajki, ne moge sie doczekac :)
  mam swojego zlotego kotka :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne te koteczki, chcoiaż takie obce z urody ;-)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny i ciekawy artykuł, czekam na więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uroczy kociak, ale ja chyba wolałabym czarnego ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń