czwartek, 20 października 2016

Wolność na smyczyWrocławskie schronisko dla zwierząt bezdomnych we współpracy z miejscowym zakładem karnym opracowało niezwykły program. Niezwykły, bo to zwierzęta mają za zadanie nauczyć skazańców ważnej umiejętności - lepszego kontrolowania emocji.

Wrocławskie więzienie przy ulicy Kleczkowskiej to największy zakład karny na Dolnym Śląsku. W każdy poniedziałek grupa 6 więźniów wyrusza do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Biorą udział w unikalnym programie "Wolność na smyczy", którego pomysłodawcą jest Wadim Liśniewski z Darling Dogs. Warunkiem udziału w programie jest m.in. wzorowe zachowanie podczas odbywania kary. Zakwalifikowało się do niego 12 mężczyzn. Jednorazowo mury więzienia opuszcza jednak tylko połowa z ich - ze względów bezpieczeństwa.
Wizyty w schronisku trwają po 4 godziny. W tym czasie więźniowie opiekują się kotami i psami - sprzątają wybieg dla kotów, później zajmują się psami - myją je, czeszą, wyprowadzają na spacery, głaszczą, uczą aportowania. Ich ulubieńcami są szczególnie starsze i schorowane zwierzęta, które spędziły już w schronisku wiele lat. Są bliskie ich sercu, bo kto zrozumie lepiej los życia w zamknięciu niż druga istota pozbawiona wolności.

Pracownicy więzienia zauważyli wiele pozytywnych zmian w osadzonych, biorących udział w programie. Więźniowie uczą się kontrolować swoje emocje, współpracować jako grupa, wypracowują postawę szacunku dla życia i zdrowia innych, empatii i wrażliwości.

Program "Wolność na smyczy" wystartował w tym roku i ma się zakończyć w 2018 r.

za: TVN24,Koty.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz